Wewnętrzne dziecko: 7 książek pomocnych w uzdrawianiu wewnętrznego dziecka.


1. John Bradshaw „Powrót do swego wewnętrznego domu”

To chyba najbardziej znana i najbardziej wyczerpująca pozycja na temat wewnętrznego dziecka. Zawiera dużo wiedzy odnośnie poszczególnych etapów rozwoju, możliwych zaburzeń, ćwiczeń, medytacji, a nawet testów sprawdzających skrzywdzenie dziecka na każdym etapie.

Wszystkiego dużo, może nawet nieco za dużo jak na początek pracy z wewnętrznym dzieckiem.

Książka jest tak skonstruowana, że pracujesz z dzieckiem od początku, czyli od niemowlaka, poprzez wiek przedszkolny, szkolny aż do młodzieńczego.


Oczywiście w rzeczywistości nie musi to być właśnie taka kolejność. Ja pracowałam najpierw z moją wewnętrzną dziewczynką w wieku szkolnym, potem przedszkolnym. Po jakimś czasie udało mi się dotrzeć do bólu pierwotnego (okres niemowlęcy). Na końcu był okres dojrzewania. Z mojego doświadczenia w pracy z innymi wynika, że na początek najłatwiej skontaktować się z dzieckiem w wieku około 7-11 lat.


Kolejną pozycją Johna Bradshawa wartą przeczytania w kontekście wewnętrznego dziecka jest:

„Toksyczny wstyd. Jak uzdrowić toksyczny wstyd, który cię zniewala”

Toksyczny wstyd to jedna z najtrudniejszych emocji, sieje ogromne spustoszenie w psychice dziecka, praktycznie uniemożliwia rozwój. Jest znacznie gorszy od poczucia winy, gdyż poczucie winy czujemy w odniesieniu do swoich działań działań. A toksyczny wstyd dotyczy nas samych, samej istoty nas.

Kiedy czujesz toksyczny wstyd - czujesz się niedoskonała, bezwartościowa, odrzucasz samą siebie przez co tracisz własną integralność i własne Ja. Nie potrafisz tworzyć zdrowych relacji opartych na miłości, a jedynie te oparte na uzależnieniu.


2. Aneta Łastik „Wewnętrzne dziecko”

Trochę mniej znana, ale moim zdaniem bardzo wartościowa książka. Aneta Łastik jest pieśniarką, pedagogiem. Pracuje z ludźmi, którzy mają kłopot z głosem, a używają go w swojej pracy. Autorka przekonuje, że najlepiej mówić do wewnętrznego dziecka na głos. "Mówienie na głos ożywia wyobraźnię, widzimy, wyobrażamy sobie to, co mówimy i tak oto pozwalamy słowom stać się ciałem. "

Książka jest bardzo praktyczna. Mocno nastawiona na konkretne zmiany w życiu. Bardzo dobra na początek.

Znajdziesz tam wiele przydatnych wskazówek pomocnych w uzdrawianiu, a także przykłady pracy z konkretnymi ludźmi.

Pozostałe książki Anety Łastik, które polecam to „Poznaj swój głos” i „Wewnętrzne dziecko w związku”.

3. Susan Forward, Craig Buck „Toksyczni rodzice”

Bardzo odważna i mądra książka. Dobrze się ją czyta, chociaż może boleć. Dotyka spraw trudnych w relacjach z rodzicami. Rozwiewa wiele mitów na ich temat. Daje wiele konkretnych wskazówek jak stawić czoła toksycznym rodzicom, jak przezwyciężyć strach przed stanięciem po swoje stronie w relacjach z nimi, pomaga określić relacje z rodzicami na swoich zasadach.A teraz prekursorka pracy z wewnętrznym dzieckiem: Alice Miller. :-) Wiele lat temu płakałam jak bóbr czytając jej „Mury milczenia”. Teraz jak zaglądam do niej to widzę, że język, którym pisze nie jest najbardziej strawny - dużo przypisów i odniesień do innych książek. Obecnie jest ona do kupienia pod tytułem „Gdy runą mury milczenia”.

Myślę , że na początek będzie lepsza książka:

4. Alice Miller „Dramat udanego dziecka” O dziecięcych potrzebach, wytłumionych emocjach"

Dobrze napisana, dobrze się czyta, pomaga zrozumieć własną historię, uznać swoje krzywdy, by odzyskać utraconą integralność.

Tak jak "Toksyczni rodzice" - książka ta należy do książek terapeutycznych, czyli takich, które otwierają ci oczy i zmieniają Cię w trakcie czytania.

5. Paweł Karpowicz „Terapia wewnętrznego dziecka” .

Z tą książka mam pewien problem. Jest tam sporo wiedzy.... ale ogólnie jest dość nudna. Nie ma takiej mocy, którą mają poprzednie. Mam ją już kilka lat i jeszcze nie zmęczyłam do końca.

6. Franz Rupert „Symbioza i autonomia”.

Bardzo wartościowa, ala chyba nie na początek.

Głównym jej tematem są traumy i to, jak niszczą więzi pomiędzy dzieckiem, a rodzicami, jak powodują uwikłania w relacjach z najbliższymi – zwłaszcza matką, a dzieckiem.

O tym jak dziecko uwikłane w traumę symbiotyczną nie może wytworzyć własnej tożsamości przez co jest "skazane" na współuzależnienia w relacjach.

7. Jane Nelsen „Pozytywna dyscyplina”.

Generalnie pozycja ta jest przeznaczona dla rodziców, by pomóc im w zrozumieniu zachowań swoich dzieci i budowaniu pozytywnej relacji z nimi. Ale pomaga też w zrozumieniu siebie i wypracowaniu pozytywnego podejścia do swojego wewnętrznego dziecka.

Gorąco polecam! Zwłaszcza rodzicom!

Owocnego czytania!

PS

Zachęcam Cie do przeczytania innych moich artykułów odnośnie wewnętrznego dziecka:

Tęsknota za bliskością - w którym piszę między innymi jak zacząć pracę ze swoją wewnętrzną dziewczynką.

Czym jest uzdrawianie wewnętrznego dziecka?